4 Prosinec, 2012

Horská Kvilda – Informace

Horská Kvilda

Původ

Horská Kvilda (Innergefild) 1070 m.n.m. První zmínky o osídlení v teto oblasti pochazejí z poloviny 14. století, kdy tudy vedla známá Zlatá stezka mezi Pasovem a Kašperskými Horami. Po stopách soumarských karavan můžeme dnes jít po zelené turistické značce. Mezi hlavní zdroje obživy tehdejších obyvatel patřila těžba dřeva a rašeliny, zemědělství, sklářství a hamernictví, ale také rýžování zlata, po kterém dodnes zůstaly na obou březích Hamerského potoka kopečky písku (tzv. sejpy).

2.sv válka

V dobách největšího rozvoje Horské Kvildy zde žilo až 600 obyvatel, ovšem největší zlom ve vývoji obce znamenala 2.sv válka a především poválečný odsun německého obyvatelstva. Území Horské Kvildy se rozkládá od Zlaté Studny, odkud-ze statku U Daniela pochází rod spisovatele Karla Klostermanna, přes Zhůří a Turnerovu chatu na Vydře až po kopec Antýgl.

Osobnosti na Horské Kvildě

Necelý kilometr odsud se nachází Ranklov, odkud pochází legendární Rankelský Sepp (1819-1888), který dorostl do výšky 210 cm a byl místním silákem. Bývalou základní školu na Horské Kvildě navštěvoval autor známé krásné písničky “Tam v krásné Šumavě” (Tief drinn im Böhmerwald), Ondřej Haurtauer (1839-1915), který se narodil na Stachovské Huti a mládí prožil na Zlaté studni.

Lokalita

Horská Kvilda je co do počtu obyvatel nejmenší a současně nejvýše položenou obcí u nás. Slovo “Horská” v názvu se nevztahuje k poloze vsi, ale k její někdejší příslušnosti k nedalekemu městečku Kašperské Hory. Současná Horská Kvilda je především znamé a vyhledávané turistické středisko, kde se kříží turistické trasy, cyklotrasy  a  zimní běžecké stopy.

×
Show
Pension Helena Honesová
Horská Kvilda 50
385 01 Vimperk
mail: helenahones@tiscali.cz
mob: 606 620 172
tel: 388 435 005